Neko luksemburško podjetje je vzpostavilo videonadzor svojih prostorov in pri tem precej pazilo – a vseeno ne dovolj. Ko je državni informacijski pooblaščenec prišel preverit, ali je nadzor v skladu z zakonodajo in GDPR, je odkril kar nekaj pomanjkljivosti. Ena od kamer je bila postavljena tako, da je snemala del jedilnice – kar je povsem nesprejemljivo, saj se zaposlenih ne sme nadzirati v prostem času. Druga kamera je snemala del ulice in parkirišča – kar se prav tako ne sme, oziroma je potrebno prekriti ali zabrisati del vidnega polja kamere, ki snema javne prostore.
Še se je našlo napak in pomanjkljivosti: obiskovalci niso bili obveščeni o videonadzoru, podjetje je zbiralo podatke, ki niso ustrezali pravilu o minimizaciji zbiranja in obdelave, najhujša kršitev pa se je zgodila z geolokacijskimi napravami v službenih vozilih – zaposleni sploh niso bili obveščeni o tem, da jim podjetje sledi!
Kazen? Vzgojnih 5.300 EUR ter takojšnja uskladitev videonadzora in zbiranja geolokacijskih podatkov.
Videonadzor je občutljiva stvar; hitro se zgodi, da ravnate narobe, pa čeprav v dobri veri. Da se kaj slabega ne bi zgodilo tudi vam, vas strokovnjakinja za varnost osebnih podatkov mag. Renata Zatler, partnerica v podjetju Dataofficer ter pooblaščena oseba za varnost podatkov, vabi v e-učilnico. E-usposabljanje o tem, kako pravilno vzpostavimo in izvajamo videonadzor v skladu z GDPR bo za vas odprto od 21.02.2022 do 20.03.2022, usposabljanja pa se boste udeležili takrat, ko bo to za vas najbolj primerno. Vse informacije o e-usposabljanju dobite tukaj.